دست ( امير) را هيچ رقيبی نخواند!

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

امیر قلعه نوعی سرمربی جوان و شجاع استقلال یکباردیگر ثابت کرد که علیرغم جوانی و تجربیات کم، بینش و دیدی وسیع دارد. او فوتبال را خوب میفهمد و قادر است تیمش را بگونه ای رهبری کند که بازیکنان جوان و تازه وارد بتوانند ( احساس بزرگی) نموده و ( اعتماد به نفس) پیدا کنند. در بازی با پاس پس از تعویض های امیر بود که جلالی هم جرئت کرد چند جوان منجمله نیک نفس را ببازی بگیرد! گویا جلالی میخواست که مطمئن گردد امیر برای نتیجه ی بازی به آب و آتش نمیزند تا از جوانان جویای نام خود استفاده کند. من سه بازی استقلال را دیدم و مهمترین نتیجه ای که گرفتم این بود: هنوز خیلی زود است رقیبان دست امیررابرای لیگ برتر بخوانند!

 

 

سلام برهواداران و آبی دلان : استقلال 0 -0 پاس. روزجمعه ورزشگاه آزادی.

       استقلال بازی با پاس را با این بازیکنان آغازکرد: توپولویچ – انصافی- قربانی – لطفی – صادقی- خذیراوی – فکری – شیری – منصوریان – فردملکیان و سامره.

       دفاعهای میانی استقلال قربانی و صادقی بودند و دفاع راست برعهده ی انصافی و دفاع چپ راهم صادقی برعهده داشت. پیستون های راست و چپ استقلال خضیراوی و منصوریان بودند و فکری و شیری هم در مرکز خط میانی انجام وظیفه میکردند. مهاجمان استقلال هم دراین بازی سامره و فردملکیان بودند.

       بازی در 10 دقیقه اول نیمه ی اول دراختیاربازیکنان پاس بود و چندین فرصت برای آنان فراهم گردید. خط دفاعی استقلال نتوانست منسجم عمل کند و البته خط میانی هم در حمایت ازخط دفاعی ضعیف عمل کرد ولی پس ازآن این استقلال بود که سواربازی شد و برروی دروازه پاس یورش آورد. استقلال توسط فردملکیان صاحب یک موقعیت مسلم شد که بهدررفت و البته پاس هم درضدحمله ها عمق خط دفاعی استقلال را نشانه میگرفت و همچنین از ضعف دفاع راست استقلال برای فضاسازی و سانترهای کوتاه به محوطه جریمه استفاده میکردند. فراموش نکنیم که ( برهانی) و ( میثم منیعی) ازآماده ترین مهاجمان لیگ هستند و هرخط دفاعی را آزادمیدهند. حضور ( توپولوویچ) دردرون دروازه استقلال ضریب ایمنی را واقعا بالا برده است. عکس العمل های این دروازه بان در موقعیت های شوتهای سنگین و سانترهای هوایی و تک به تک واقعا قابل تحسین است. هواداران بتدریج این باورراپیدامیکنند که بااین دروازه بان دیگر گل های مفت نخواهند خورد.

 

       نیمه ی اول باهمان حالت تعادل پایان یافت ودرنیمه دوم دوبازیکن استقلال بنامهای خضیراوی و سامره بیرون رفتند و کاظمی و اکرامی به بازی آمدند. کاظمی در میان زمین مستقرگردید و اکرامی هم در پیستون چپ و بحالت نفوذی بازی میکرد. ( اکرامی) برای اولین بار بود که درترکیب استقلال قرار میگرفت و بارهاوبارها خط دفاعی پاس را باسرعت و استارتهای خود آزارداد. اکرامی را بخاطر بسپارید. او یکی از محصولات تولیدی ناب امیر است برای استقلال مدل 83. در دقیقه 60 امینی فر بجای انصافی به زمین آمد و حالت نفوذی تری گرفت و چندین بار درمحوطه جریمه حریف وارد شد. امینی فر باید بداند که خیلی جا برای پیشرفت دارد و عجول نباشد. این بازیکن تکنیکی اگر زوج خودرا درخط حمله بیابد و خودرابادریبل های مکرر خسته نکند بازیش بیشتر به چشم میآید. یکی از توپهای لورفته او میتوانست توسط بازیکنان حریف دریک ضدحمله خطرناک به گل تبدیل گردد.

 

       دربازی باپاس هرچند ( شیری) همچون دوبازی قبل خودنبود ولی بازهم روی حرکات ویرانگرش فرصتهای خوبی برای استقلال فراهم گردید. هرچه اززمان نیمه ی دوم میگذشت بچه های آبی بهتر عمل کرده و هماهنگ تر توپ را به گردش در می آوردند بطوریکه در 10 دقیقه پایانی بازی استقلال واقعا تیم برتر میدان بود و دراواخر بازی بود که روی ضربه های کرنر پی درپی دوبار تیردروازه پاس به لرزه درآمد وهمه برای دیدن گل استقلال بپاخاستند. ( قربانی) که درنیمه ی اول خوب کارنکرده بود ( بهمراه بقیه یاران دفاعی) دراین نیمه خوب عمل کرد و علاوه بر دفع توپهای مهاجمان پاس در حملات زمینی و هوایی هم مشارکت داشت و چندین ضربه سراو در اواخر وقت بازی میرفت که گل سرنوشت سازی را برای او و تیمش رقم بزند. منصوریان هم دراین بازی بطورکامل بازی کرد و همچون بسیاری از یارانش درنیمه دوم خوب عمل کرد. کاظمی هم دردرگیریهای فیزیکی و بازیسازی شرکت داشت و خلاصه نیروی جوانی استقلال در کنار تجربه بازیکنان قدیمی بازی به بازی هماهنگ تر میشود.

 

نکته 1 -  استقلال در این سه بازی از وجود یک هافبک بازیساز همچون ( اکبری) رنج میبرد هرچند که منصوریان به این وظیفه عمل میکند ولی اوبه تنهایی نمیتواند موءثرباشد.

 

نکته- 2   انتظارات استقلال از این جام برآورده شد هرچند هواداران قهرمانی رامیخواستند ولی امیر با چنان ظرافتی عمل کرد که هم نتیجه راواگذارنکند وهم جوانان و بازیکنان تازه وارد محک جدی بخورند.

 

نکته 3 – هواداران بدانند که باانجام این بازیها ضریب هماهنگی بازیکنان بایکدیگر کاملا افزایش یافته است و همچنین هنوز هیچ رقیبی نتوانسته است دست امیر را بخواند!

 

نکته 4 – هواداران خوب میدانند که استقلال در خط دفاعی ( حقدوست) و ( جیلارودی) و ( سبو شهبازیان) راهم دارد و درخط هافبک هم از ( نیکبخت) و ( علیرضا اکبرپور) و ( امیرآبادی) و ( فرزاد مجیدی) سود میبرد و نیز در خط حمله ( عنایتی) و ( سیاوش اکبرپور)  هم برای زدن گلهای زیبا دندان تیز کرده اند! شما اگر به ترکیب بازیهای فعلی استقلال بنگرید و بازیکنان نامبرده در خطوط سه گانه راهم به آن اضافه کنید به یک ( مجموعه روءیایی) دست می یابید که البته شاید در بازیهای اول لیگ برتر هم خوب نتیجه نگیرد ولی مسلما ( بازی به بازی) بهتر شده واوج خواهدگرفت.

 

نکته 5 – دراین بازی بنظر من ( قربانی) و ( منصوریان) و  ( اکرامی) بهترین بازیکنان استقلال ( بخصوص درنیمه دوم) بودند و ( توپولویچ) هم نشان داد که یک دروازه بان ششدانگ است.

 

 

             زنده باد استقلال پرافتخارترین تیم ایران درآسیا. آبی دل باشید و خدانگهدار.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید