درس هایی از انزلی...

سلام برهواداران استقلال و آبی دلان:

          

صید کردن 1 امتیاز ازانزلی درشرایطی که تا دقیقه 93 مغلوب میزبان بودیم و باتوجه به شرایط جدول و... نمی تواند برای هواداران استقلال نتیجه بدی تلقی گردد ، ضمن اینکه رقیب سنتی استقلال هم  درورزشگاه آزادی بیش از 1 امتیاز کسب نکرده و فاصله امتیازاتش را با استقلال کاهش نداده است.

 

البته هرچند استقلال درنبردانزلی برحریف برتری داشت ولی باتوجه به شرایط مزبور اطمینان داریم که ارزش این 1 امتیاز و تساوی گرفتن دربازی باملوان کم نمی باشد زیرا کافی است استقلال یک باخت بیاورد و حواشی ویران کننده آغازگردد!.... بهرحال اینها نیمه پرلیوان است که ماسعی می کنیم آن را نادیده نگیریم ومنصفانه به قضایا بنگریم.... خوشبختانه همینقدر که خط حمله استقلال معضل گلزنی را حل کرده است و استقلال همچون سالیان طلایی گذشته بازهم تادقیقه 90 + ازگلزنی و تغییرنتیجه بازی درخانه حریف ناامید نمی گردد و آبی پوشان روحیه برتری طلبی را کسب نموده و براساس آن به مصاف حریفان می روند و کادرفنی استقلال ترکیب اصلی تیم را نسبتا شناخته است و.... ما را به ادامه راه پرفرازونشیب لیگ برتر امیدوارتر می سازد اما نکاتی هم وجوددارد که بازگو کردن آنها در این مقطع زمانی ضروری و لازم است:

 

1 - اگر به تغییروتحولات تفکرات و عملکرد امیرقلعه نویی در مقوله فنی و درباب " ساختاردفاعی "  بنگریم نکات قابل توجه و تا’ملی وجود دارد که بجاست به یک مورد آن اشاره کنیم:

 

بطورخلاصه و مجمل همگان میدانند که امیر طرفدار بازی زیبا وتهاجمی است و حتی قبل از اینکه سرمربی استقلال گردد درتیمهای تحت هدایتش چنین شیوه ای را اعمال میکرده است.... دراستقلال هم شاهد بازیهای زیبا و تهاجمی شاگردان امیربوده ایم تا سال سوم حضور وی دراستقلال که برآیند تفکرات وتجربیات امیر به این نقطه ختم شد که می بایست  " ساختار دفاعی" تیم مستحکم گردد و همان " بازی زیبا و تهاجمی " براساس ساختار مزبور طراحی و اجراگردد... فی الواقع امیر بنیانگذاری یک ساختاردفاعی مستحکم را در دستور کار تیمش قرارداد و براساس آن برنامه هایش را طراحی واجرا کرد و قطعا قهرمانی استقلال درپنجمین دوره لیگ برتر و آمار کمترین گل خورده ازدستاوردهای مثبت چنین تفکروتجربه ای بود.

 

2 - باتوجه به توضیحات فوق میتوان نتیجه گرفت که چرا امیر دراین فصل علیرغم حمایت ازبازیکنانش ، بارها نارضایتی خودرا ازشاگردانش ابرازکرده ( حتی پس ازبرد) و حتی درمصاحبه هایش این مطلب را عنوان کرده است.... البته یک مربی باتجربه و واقع گرا می تواند علیرغم تشویق شاگردانش همواره " زیاده خواه" هم باشد تا سقف آمال و خواسته های تیمش کوتاه نباشد و ما باشناختی که ازامیرداریم اطمینان داریم که وی واقعیت ها و شرایط تیم تحت هدایتش را بخوبی درک کرده و نقاط آسیب پذیرش را هم بخوبی می شناسد...  یک خط تهاجمی فوق العاده و یا یک پیروزی پرگل ( هرچند که خوشحال کننده است ) صرفانمیتواند ضمانتی برای کسب عنوان قهرمانی درلیگ برتر و یاموفقیت در لیگ قهرمانان باشد.... درواقع گلزنی برای موفقیت " شرط لازم" است ولی " شرط کافی " نیست!....

 

نمیخواهیم طلبکارانه به کادرفنی استقلال بنگریم و یا ارزش کارآنان وآبی پوشان را تنزل دهیم ولی باید به این واقعیت اذعان نماییم که این استقلال با کادرفنی موجود واین بازیکنان پتانسیل بسیار بیشتری دارند!... کافی است نقاط ضعف ترمیم شود و ضریب اشتباهات کاهش یابد تا شاهد استقلالی مقتدرتر از لیگ پنجم باشیم.

 

3 - درلیگ امسال ودربازیهای ابتدای فصل بحران های نتیجه گیری و گل نزدن های بازیکنان استقلال و بخصوص مهاجمانش برخی از معضلات استقلال همچون ساختاردفاعی شکننده اش را در استتارقرارداده بود که با رفع معضل گلزنی و به مرور زمان این مشکل بیشتر بچشم آمد و دربرخی ازبازیها ( مثلا بازی با برق  و ملوان ) باعث کسر امتیازات حساسی ازاستقلال گردید.

 

4 - البته فرآیند بازیهای استقلال نشان میدهد که خوشبختانه ساختارمزبور درحال شکل گیری ، استحکام و اصلاح است ولی از دیگر موارد نگرانی " اشتباهات فردی " عناصری از همان ساختارمزبور است که میتواند دریک لحظه داشته های تیم را به یغمابرد و همه رشته هارا به پنبه تبدیل نماید که نمونه هایش را دربازی با ملوان ، پرسپولیس وبرخی ازبازیهای دیگر شاهد بوده ایم.

 

5 - حسن کاراستقلال و قلعه نویی درفصل جاری این است که درفصل نقل وانتقالات بازیکنان مورد علاقه ایشان جذب شده  و یا از تیم سال گذشته حفظ گردیده اند وطبیعی است که انتظارات بحق هواداران این است که بازیکنان مزبور ( بویژه در سازمان دفاعی)  باید قادرباشند درچارچوب تفکرات وانتظارات کادرفنی استقلال بازدهی و عملکرد مناسب داشته و ضریب اشتباهاتشان را کاهش دهند.... اشتباهاتی که  درصورت تکرار آن میتواند بنیان دفاعی تیم مدعی قهرمانی را سست کرده و فرصت های طلایی را براحتی برباددهد.

 

خوشبختانه دیگر هفته های سیاه آغازین لیگ برتر گذشته است و بسیاری ازمعضلات فنی و روحی – روانی استقلال حل شده و یا درحال برطرف شدن است.... دیگر نباید نمایش و نتایج بازی های فعلی استقلال را با آن روزها مقایسه کرد و به این تغییرات دلخوش بود... استقلال می تواند برای آینده هدف های مهمتری داشته باشد که فقط یکی ازآنها قهرمانی درلیگ برتراست... انشاءا...

 

آبی دل باشید و خدانگهدارتان...

  

/ 4 نظر / 7 بازدید
بیژن

درودبرگرامی همدل. تارنگاری دارم که درآن درباره گذشتار ایران مینویسم. اگر دوست داشتی چیزی درمورد گذشتارایران بخوانی به تارنگار من سری بزن. شادوپیروزباشی. بدرود.

حسین آبی

سلام بر آقا مجید مجید خان فصل پیش استقلال از اول تو حاشیه بود و این به تیم رقیب کمک می کرد تا از حاشیه به دور باشه بازیکنا اینقدر تحت فشار بودن که حتی بعضا بین خودشون هم دعوا می شد تو ایران تیمی که دچاره حاشیه بشه بدون شک از پا در میاد این فصل پرسپولیس یکی از اصلی ترین مهره هاش(خلیلی) رو از دست داد و با نتایج ضعیفی که قطبی می گیره بهانه ی خوبی هست تا ما هم بیشتر از حد ممکن از حاشیه ها بدور باشیم. بهانه برای قهرمانی زیاد است بهانه برای آسیا بهانه ای برای استقلال و غیرتش[گل]

مجید

سلام حسین آقا: خوشحالم که اینجاسرمیزنی... مدتیه انجمن نمی بینمت و برات نگران بودم. البته منم کم میام ولی بهرحال تاحدودی ازبچه های قدیمی خبردارم./// راستی احوال پدر عزیزت چطوره؟... انشا’ا... بحق حضرت امام رضا(ع)که امروز سالروز ولادت ایشونه خداوند همه مریضاروشفابده/// به امید خداوند استقلال امسال باعث سرافرازی تمام آبی دلان بشه... آمین

حسین آبی

سلام آقا مجید[گل] مرسی که جویایه احوال بابام هستین[لبخند] الحمدلله انشالله امشب می برمش مشهد برا بازتوانی قلب شما رو هم دعا می کنیم تو حرم آقا[گل] یا علی[قلب]