بازهم مساوی...!

سلام برهواداران استقلال و آبی دلان:

        

بطورکلی تجزیه وتحلیل دربی ازنگاه هواداران دشوارتر ازبازیهای دیگر است زیرا معمولا احساسات غلبه میکند. من فقط چند نکته را یادآوری میکنم زیرا دوستان زحمت آن راکشیده اند:

 

1 - هرچند برهانی یک روز خوب و فراموش نشدنی را گذرانید ولی نباید فراموش کنیم که سیستم وتاکتیک استقلال بگونه ای طراحی شده بود که همه چیز به اومنتهی گردد و وی هم باخصوصیات مثبت خود ( همچون سرعت) بتواند زحمات تیم رابه ثمررساند ولی متا’سفانه فرصت های مسلمی که وی ازدست داد استقلال را ازتب وتاب انداخت... تا’کید میکنم که برهانی یکی ازبهترین های استقلال بود ولی فرصت های گلزنی وی هم کم نیود!... برهانی با کمی دقت میتوانست یک روزتاریخی و فراموش نشدنی را درزندگی ورزشی خود بیادگار بگذارد و استقلال را بایک نتیجه قاطع فاتح نبردکند.... اگر اختلاف گل بازی به عدد 2 میرسید قضیه بسیارمتفاوت میگردید.

 

2 - درمورد تعویض های امیر بحث های مختلفی است که بنظرمن باید دردرجه اول نظر وی را جویاشویم... اینگونه که دراخبارآمده است وی دلیل بازی کردن کوشکی را یارگیری من تومن با علی کریمی میداند که اگر اینگونه باشد میتوان گفت که امیر بخوبی متوجه بوده است که بازیکنان بزرگی همچون کریمی حتی اگر درطول 90 دقیقه بیکاربمانند این توانایی رادارند که دریک لحظه زهرخودرا بریزند و همینگونه هم شد... البته اکنون که بازی تمام شده است میتوانیم استدلال کنیم که اگرهدف آمدن کوشکی این بوده است میتوانستیم سیاوش را ازبازی خارج نکنیم تاوی بازی درگیرانه خود را انجام میداد و خط دفاع ومیانی حریف را بیشتر مشغول میکرد و بجای وی مثلا جباری را که مصدوم شده ویا توانایی اش کاهش یافته بود ( طبق مصاحبه امیر) ازبازی خارج میکردیم.... البته همه اینها فرضیه است و سرمربی به مسایل اشراف بیشتری دارد و اگر استقلال فقط چند دقیقه مقاومت میکرد اکنون قلعه نویی قهرمان دربی دیروز بود!

 

3 - البته یادآوری این نکته هم لازم است که استقلال می بایست از بازی سپاهان - پرسپولیس درآخرین روز لیگ هفتم بخوبی درس میگرفت واجازه نمیداد که به خط دفاعی تیم اینگونه فشار وارد شده وساختاردفاعی تیم شکننده شود... این موضوع طبیعی است که هرچه فشار وارده بیشتر باشد احتمال خطای بازیکن هم بیشتر میگردد.... به نظربنده نمیتوان به پرسپولیس ایراد  گرفت که چرا آنها میخواستند با سانترکشی به گل برسند زیرا اگراستقلال هم دچارچنین وضعیتی میگردید و راهها برای نفوذبسته بود مجبور میگردید چنین شیوه ای را برای رسیدن به گل برگزیند.

 

4 -  نمیتوان روی گل فقط کوشکی را مقصردانست... خط دفاعی تیم و طالب لو هم برروی توپ ارسالی خوب عمل نکردند بخصوص که نباید به کریم باقری اجازه میدادند که ضربه اول را بزند.... اگر بازی پرسپولیس با ذوب آهن را در همین فصل مشاهده کرده باشیم اززمانی که گل مساوی ذوب آهن زده شد پرسپولیس برروی دروازه ذوب خیمه زد وبا فشار تماشاگران وسانترهای خطرناک احتمال گل زدنش افزایش یافت ولی دفاع هشیار و بخصوص دروازه بان ذوب آهن سعی میکردند که بازیکنان پرسپولیس قادر به زدن ضربه اول برروی سانترهای ارسالی نباشند و موفق شدند که نتیجه بازی را حفظ کرده وحتی موقعیت گل بدست آوردند.

 

5 -  هواداران استقلال فراموش نکنند که این تیم تا دو سه هفته قبل غرق دربحران بود و هم اکنون نیز دوران " گذار ازبحران " را میگذراند ولی پرسپولیس ازهمان هفته های آغازین در جمع صدرنشیان بوده است... سال قبل هم استقلال تمام فصل را دربحران بسرمیبرد ولی در دربی ها ( با حجازی و کریمی ) سیمای متفاوتی نشان میداد و در هرسه دربی اخیر استقلال توانسته است هم گل اول را به ثمربرساند و هم اینکه تا دقایق آخر بازی نفس ها را درسینه حریف حبس نماید تا رقیب سنتی ما درهرسه بار ازشکست بگریزد و ازگرفتن مساوی واقعا راضی باشد... البته دراین دربی ( تاقبل از گل اول ) با برنامه تر ازسابق عمل کردیم و فرصت های مسلم گلزنی بیشتری هم خلق کردیم.

 

6 - این نکته را هم فراموش نکنیم که " ریسک " و " جسارت " به این نیست که هنگامیکه یک تیم نتیجه را بدست آورده است وحریف ازهمه توانش برای زدن گل مساوی استفاده میکند ( بخصوص باتعویض هایش ) ، سرمربی تیم باهمان شیوه سابق بازی نماید.... درکنار این فاکتورها باید بانگاه " منطقی " به بازی نگریسته شود... دیروز درهمان زمانی که استقلال تحت فشار بود فرصت های طلایی گلزنی برروی ضدحمله نصیب بازیکنان استقلال گردید که بازهم با بیدقتی هدر رفت درصورتیکه اگرفقط یکی ازآنهاگل میشد احتمال تساوی بازی بسیارکاهش می یافت... برای مثال بازی پرسپولیس - سپاهان در مرحله نیمه نهایی جام حذفی 2 فصل اخیر را بیادآورید که سپاهان باهمین حریه دروقت اضافی بازی به 3 گل رسید و فاتح نبرد شد... آنها قدر فرصت های طلایی را درزمان ضدحمله و درفضای خالی مدافعان بهتراز بازیکنان استقلال میدانستند. 

 

7 - البته این بازی هم تمام شد و به خاطره ها پیوست... دیگر اگرها و مگر ها بیهوده است...بحث های مزبور هم صرفا زمانی مفید می باشد که برای بازی های آینده کارسازباشد.... استقلال 2 بازی آینده خود را میزبان است و دارای بهترین فرصت برای خیزبرداشتن به رده های بالاتر جدول می باشد بخصوص که یکی از دوحریف استقلال صدرنشین جدول ( برق شیراز ) می باشد... انشا’ا... درمورد بازیهای آینده خواهیم نوشت و وضعیت استقلال را تحلیل خواهیم کرد... موفق و سرافرازباشید.

بدون شرح!

/ 0 نظر / 9 بازدید