دربی 70 و بهار فوتبال ایران... آیا قهرتماشاگر از ورزشگاه پایان خواهد یافت؟!


سلام بر هواداران استقلال و آبی دلان

 

 

 


آیا هفتادمین شهرآورد تاریخ فوتبال کشورمان می تواند به عصر یخبندان فوتبال ملی و سرخابی ها پایان داده و سکوهای سرد و بی روح ورزشگاه آزادی را پس از این بازی باردگر با تماشاگران آشتی دهد؟... تماشاگرانی که مدتهاست میل و اشتیاق چندانی برای دیداربازی تیم های محبوب خود نشان نمی دهند... براستی چرا...؟

آیا نبرد گلادیاتورهای قطب های کهن فوتبال کشورمان که مصادف با آغاز بهار طبیعت می باشد قادر است نوید بخش بهار فوتبالی میلیونها هوادار باشد و خون تازه ای را در شریان های حیاتی فوتبال باشگاهی و ملی ما جاری سازد تا بیش ازاین شاهد پژمرده شدن شاخه های درخت تناور و کهن فوتبال ایران زمین نباشیم...؟

 


با مقدمه مذکور به سراغ موضوع اصلی می رویم... فصل دهم لیگ برتر فوتبال ایران را ازیک منظر می بایست فصل " قهر تماشاگر " از ورزشگاهها بویژه دربازی های سرخابی ها بدانیم... فارغ از بررسی دقیق علل و عوامل این پدیده ، چندین سئوال کلیدی وجوددارد:

درحالیکه بگواهی تاریخ ، اقتدار و دراوج بودن قطب های کهن فوتبال کشور ما توانسته است در دهه های مختلف باعث عزت ، سرافرازی و افتخارآفرینی فوتبال ملی ما باشد ، و ازطرفی باعث و بانی نشاط و هیجان برای میلیونها جوان و نوجوان درنسل های مختلف گردیده است ، پس چرا و چگونه است که اکنون هر دو قطب آبی و قرمز فوتبال ایران زمین در وضعیتی قرار دارند که هوادارانشان میل و رغبت چندانی برای حضور در ورزشگاهها نشان نمی دهند؟... براستی چرا...؟!

چرا دو باشگاهی که بمثابه ریشه های فوتبال کشورما سالیان سال درخت تنومند فوتبال باشگاهی و ملی ما را استوار نگهداشته و بارور کرده و به میلیونها هوادار فوتبال درعصرها و نسل های مختلف نشاط و شادمانی تزریق کرده اند دچار پژمرده شدن و زوال تدریجی گردیده اند...؟.... براستی چرا...؟!

واما درمورد شهرآوردها که همانا نبردهای مستقیم این دو قطب می باشد قضیه متفاوت است و بدیهی است که دراین روز هواداران ، در هر شرایط و وضعیتی به قهرخود با ورزشگاه خاتمه می دهند تا تیم محبوبشان را ازنزدیک به تماشا بنشینند و عشق و احساسشان را همچون خروش رعد به غرش درآورند... مسلم است که در روز دهم فروردین و علیرغم ایام تعطیلات نوروز، باردگر ورزشگاه آزادی شاهد حضور حماسی تماشاگران و خروش رعدگونه هوادارانی است که در نبردهای مستقیم تیم های محبوبشان را تنها نمی گذارند... اما بازهم سئوالات ما باقی است:

درحالیکه شهرآورد سرخابی ها ، حتی درتعطیلات نوروز ، می تواند دهها هزار تماشاگر را در عصریخبندان فوتبال ملی و سرخابی ها به ورزشگاه بکشاند و میلونها نفر را هم درایران و اقصی نقاط جهان به تماشای تلویزیون بنشاند ، چرا بایستی شاهد کم فروغ شدن و افول ستارگان آسمان فوتبال سرخابی ها باشیم...؟... براستی چرا...؟!

آیا آنانکه مقدرات این دوباشگاه را ، که درواقع سرنوشت شادمانی و تفریحات سالم میلیونها جوان و نو جوان نسل فعلی در این وانفسای هجوم انواع و اقسام ناهنجاری ها می باشد ، بدست دارند نمی بایست روند نگران کننده نزولی سرخابی ها را با چشمان تیزبین رصد کرده و آسیب شناسی نمایند و سپس برای رفع این معضل ملی چاره ای بیندیشند...؟

اگر درآستانه دربی 70 به این موضوعات پرداخته نشود زمان مناسب تر دیگری درحال حاضر وجودنخواهد داشت اما سئوالات دیگری هم وجود دارند که به زمان بعد موکول می کنیم و امیدواریم که این صدا و صداهای نظیر بگوش افرادی برسد که سرنوشت و مقدرات این دو باشگاه را بدست دارند تا بلکه رویکردشان در ارتباط با واقعیت های فوتبال ملی و فرجام این دو باشگاه پر طرفدار وریشه دار تصحیح گردد.


... براستی چه لذتی دارد نظاره کردن یک ورزشگاه مملو از تماشاگر که اکثریت قریب به اتفاق آن جوان و نوجوان هستند... تماشاگرانی که همچون یک طوفان سهمگین می خروشند و همانند رعد می غرند و پرچم های سرخ و آبی خود راهم به رقص در می آورند تا بهار طبیعت ایران زمین با بهارفوتبال کشورمان مقارن گردد اما پاسخ این سئوال را باید به زمان واگذار نماییم که آیا در این بهار فوتبال ، قهرتماشاگر با ورزشگاه خاتمه می یابد و یا تداوم خواهدداشت...؟!..... والسلام.

بعنوان یک هوادار استقلال آرزو می کنم تیم محبوب استقلال برنده دربی باشد و عدد 70 را برای آبی دلان جاودانه سازدقلب... انشاالله... لبخند
__________________

/ 2 نظر / 24 بازدید
مصطفی

سلام با دیدن وبت آرزو کردم تا منو لینک کنی افتخار میدی آبی دلان

محمد

من همه ی استقلالی ها رو دوست دارم .استقلالی ها هرچی باشن مثل بیروزی ها نامرد نیستن.نامردیه خودشونو تو بازی با استیل اذین نشون دادن.خاک تو سرتون.