ديگر بس است! تا کی تجربه کنیم؟!!!

امام صادق (ع): هرشخصی تجربه ها ی گذشته را دوباره تکرار کند، شایسته است که نادم و پشیمان گردد !<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

 

سلام برهمه ی آبی دلان و فوتبالدوستان :

 

       آنهاکه ( فوتبال ملی) را ازسالهای قبل پیگیری میکنند بخاطردارند که 8 سال قبل در مرحله ی 2/1 نهایی جام ملتها با عربستان مصاف دادیم. خدادادعزیزی درهمان ابتدای مسابقه گلی رابه ثمررسانید که درکمال شگفتی موردقبول داورقرارنگرفت و درهمان بازی منصوریان یک پاس طلایی رابرای استیلی درمحوطه جریمه حریف فرستاد که دفاع حریف آشکارا استیلی را سرنگون کرد و یک موقعیت مسلم راازایران گرفت و بازهم درکمال شگفتی ( پنالتی) اعلام نشد و همینطور بازی ادامه یافت تا به  وقت اضافی و پنالتی کشید و بازهم بچه های مابودند که ضربه هایشان را خوب نزدند و طبق معمول عربستان به فینال رسید و ما به بازیهای رده بندی دیپورت شدیم! درحالیکه همین عربستان را درمرحله ی قبل از یک چهارم نهایی ( باعربستان دریک گروه بودیم) 0-3 شکست داده بودیم!. در آنروزها بحث ( ناداوری) و ( حق کشی) نسبت به ایران و نگاه ناجوانمردانه کنفدراسیون آسیا به فوتبال ایران ( نقل محافل) بود و درمسابقات دیگری هم اتفاق میافتاد ( بویژه در بازیهای ایران باکشورهای عرب منطقه) که ایران را براحتی سرمی بریدند و ازدست ماهم کاری برنمی آمد جزآنکه فقط آنانرا لعن ونفرین کنیم!!!........

 

       حالا برای آنانکه بازیهای این دوره جام ملتها را تعقیب میکنند حتما این سئوال مطرح میشود که علیرغم دشمنی دیرینه ژاپن و چین با یکدیگر و اینهمه تبلیغات وسیع چینی ها برعلیه ژاپنیها و جوسازی ها و ...... که بر داوری ها هم تاءثیر گذارده است چگونه است که ژاپن میتواند براین مشکلات و جو سازی ها غلبه نموده و 10 نفره به فینال راه یابد درحالیکه سابقه ی فوتبال و افتخاراتش درفوتبال آسیا بمراتب کمتر ازماست؟!!

 

       هم میهنان عزیز! این ( هنر ) نیست که ما دائما از ( ناداوری) ها ( نمیگویم به ناحق بلکه به حق) بنالیم و گریه وزاری کنیم و ازحق کشی ها و نامردی ها و .... بگوئیم و بنویسم . این ها که همه اش تکرارمکررات است! بگوئید ازاین همه حق کشی ها و ..... چه تجربه ای کسب کرده و ازاین تجربه ها چه سودی داشته ایم؟!...

 

       آیا ما سعی و تلاش کرده ایم که درکنفدراسیون فوتبال آسیا حرفی برای گفتن داشته و بلحاظ سیاسی و دیپلماتیک هم موفق عمل نماییم؟!

       آیا ما در تشکیلات ورزش و بخصوص درفدراسیون فوتبالمان بخشی راداریم که برروی این ( مقوله حساس) کارکنند و راهکارهای مناسب را بیابند؟!

       آیا برای مربیان داخلی و ملی مان آموزش هایی را درنظرگرفته ایم که ازتجربیات گذشته بطور کلاسیک بهره برده تا دچار حوادث مشابه نشوند؟!

       آیا مدیران فوتبالی ما ( همچون رئیس فدراسیون) که خودسالها درکوران مسابقات درگیر این قضایابوده اند نباید برنامه ای برای خنثی کردن این ( ترفند های ناجوانمردانه) و مقابله با ( جنگ های روانی) داشته باشند؟!

 

       آیا ............... و بالاخره آیا به بازیکنان جوان و کم تجربه مان نباید بیاموزیم که درچنین بازیهای حساسی ( سرنوشت غم و شادی یک ملت ) را دستاویز ( احساسات غیر قابل کنترل) خود قرار ندهند؟!!! .........  مگرغیرازاین است که قبل ازبازی حساس با چین پیش بینی میشد که ( کریمی) را با ( اخطار) و یا ( اخراج) بیمورد از فینال محروم نمایند و او هم با حرفه ای گری بهانه ای بدست داورنداد؟! پس چرا این بار از سوراخ دیگری گزیده شدیم؟!!!.......... همه میدانند که ( ایران 10 نفره) آنقدر محتاط بازی کرد تا این ماراتون فوتبال به پنالتی بکشد و سرنوشت بازی را شانس و اقبالمان رقم بزند! ............

 

       ایکاش ( فدراسیون فوتبال) و اصولا ( تشکیلات ) ورزشمان به این ( تجربه) ها بها میداد و این ملت نجیب سالهای سال شاهد نمایش ( سریال) تکراری و خسته کننده ی ( ناداوری) نبود! ..............  و ای کاش ( صدا و سیما) هم ( مردم غم زده و ماتم گرفته از شکست) را با (کارشناسی)کارشناسان داوری (تسلی) نمیداد!!!  زیرا ممکن است این تسلی ها در ( کوتاه مدت) دل مردم را خنک نماید ولی مسلما با گذشت زمان و در ( دراز مدت) مردم را از پیروزیهای آتی ( نا امید) میسازد چون مردم استدلال میکنند که بازهم در هر جام و هرمسابقه برون مرزی همین ( بساط) بر پاست!!! و این داستان ادامه دارد............... در پایان تاءکید میکنم که امثال ( ستار زارع) خیلی گناهی ندارند. مسئولیت حل و فصل (مشکلات پیچیده و جنگ روانی حریفان و ناداوری ها) با کسانی است که خودرا ( فوتبالی) میدانند و ازهمه ی ابزارهای ریاست هم بهره میبرند و همه ی حمایت ها را هم باخود بهمراه دارند. آنها هستند که می باید ازاین ( تجربه ) ها استفاده نمایند تا ملتی به ناحق غمگین و سرخورده نگردد. انشاءا..

 

                                                                     خدا نگهدار ___________ مجید

 

/ 0 نظر / 3 بازدید