نوروز 88 با طعم صدرنشینی

سلام برهواداران استقلال و آبی دلان: 

 

 

حساس ترین نبرد لیگ برتر برای دوتیم مدعی استقلال و ذوب آهن با تقسیم امتیازات همراه بود تا سرنوشت قهرمانی این فصل  همچون بسیاری ازسالیان قبل تا روزهای آخر در هاله ای ازابهام باقی بماند.

  

همانطوریکه ازقبل مشخص بود این شاگردان ابراهیم زاده بودند که می خواستند ازیک فرصت استثنایی در خانه نهایت بهره را برده و حریف را با شکست بدرقه نمایند.... نتیجه این تفکر هجومی گل زودهنگامی بود که با اشتباهات زنجیره ای برخی ازبازیکنان استقلال نصیب آنها شد تا شاگردان امیرقلعه نویی نیمه اول را با اضطراب پایان برند و درانتظار نیمه مربیان باقی بمانند. در شکل گرفتن این گل بازهم ردپای ضعف مزمن ساختاردفاعی استقلال و اشتباهات فردی عناصر دفاعی را بعیان نظاره کردیم تا نگرانی میلیون ها هواداراستقلال از این معضل ریشه دار در اثنای این فصل و درحین رقابت های لیگ قهرمانان پابرجا باقی بماند!

 

نیمه اول ذوب آهن تیم برترمیدان بود هرچندکه نتوانست موقعیت های متعددی خلق نماید. استقلال از اواسط این نیمه بود که توانست خود را بیابد و تاحدودی برنامه هایش را به اجرا درآورد هرچندکه درنتیجه بازی تغییری حاصل نشد.

 

اگربه ترکیب اصلی استقلال دقت نماییم می توان گفت غیبت گلزن اول استقلال ( برهانی ) دراین ترکیب تاحدودی سئوال برانگیز بود و جانشین وی دراین بازی مجیدی بود که معمولا دراین فصل کمتر به عنوان یک مهاجم به بازی گرفته شده است. البته هرچندکه درمجموع مجیدی نتوانست انتظارات را برآورده سازد اما تجربه بالای وی به کارآمد تا با حرفه ای گری خود یک پنالتی حساس را درابتدای نیمه دوم برای استقلال بگیرد و باعث تساوی درنتیجه بازی گردد.

 

استقلال نیمه دوم را باهمان ترکیب آغازکرد و ازهمان ابتدا برتری اش را برحریف دیکته کرد. این برتری آنقدر محسوس بود که عناصردفاعی ذوب آهن  برای فرارازدریافت گل مساوی و خروج ازفشار حریف سعی میکردند به هرطریق ممکن توپ را دفع کرده و قادربه بازی سازی نشدند.

 

فشارهای استقلال بالاخره نتیجه داد تا ذوب آهن یک پنالتی حساس را به استقلال تقدیم نماید و جباری که بازی به بازی به روزهای اوج خودش بازمی گردد باضربه ای زیبا وحسابشده گل تساوی رابه ثمربرساند.... این گل باعث نشد که اشتهای استقلال برای گل بعدی فروکش نماید و بازهم استقلال بود که با دراختیارداشتن بازیکنانی همچون جانواریو و جباری وکاظمی درمیانه میدان و تحرک خسرو حیدری درجناح راست ، بطورنسبی تیم برتر میدان باشد.

 

نمایش بازی استقلال درنیمه دوم و پس ازگل تساوی حاکی از تلفیق همان دوفاکتور " شجاعت " و " منطق" ازسوی سرمربی استقلال درخانه حریف بود  بطوریکه حتی تا لحظه اخراج قربانی هم ذوب آهن درخانه خود نتوانست موقعیت مناسبی برای خودفراهم سازد...ورود برهانی به زمین و خروج یک هافبک خسته و تازه ازبند مصدومیت رهاشده ( جانواریو ) بهترین دلیل برای افزایش بار تهاجمی استقلال جهت رسیدن به گل های بیشتر بود که ازسوی قلعه نویی انجام شد اما اخراج قربانی بخاطرخطای هندی که اصولا موقعیتی برای ذوب آهن بشمار نمی رفت و دستور سختگیرانه داوربازی مبنی براخراج وی زمنیه ای رافراهم آورد که برنامه های کادرفنی استقلال و تاکتیک های موجودرا برای تغییرنتیجه بشدت مختل نماید.

 

درواقع استقلال درچنین بازی حساسی و درزمانی که برای گل زدن و پیش افتادن ازحریف برنامه داشت دچاربحران شد و خوشبختانه امیرقلعه نویی توانست بادرایت خود این بحران رامهارکرده و بازی را بشکل منطقی اداره نماید. تعویض های بعدی استقلال ( آمدن شکوری و پولادی بجای مجیدی و اکبرپور ) برای حفظ نتیجه و اداره بازی بود که جواب داد و نکته جالب این بود که ذوب آهن درزمان های باقیمانده بازی هم  توان لازم را برای بازی سازی و ایجاد موقعیت خطرناک نداشت تا سرنوشت این بازی حساس با تساوی رقم بخورد و همه چیز به بعدازعید نوروز موکول گردد.

 

البته همانگونه که قبل ازبازی هم گفته بودیم نتیجه تساوی برای ذوب آهن دربازی خانگی یک باخت بحساب می آید و البته نمی توان استقلال راهم برنده این بازی دانست ولی یک نکته امیدوارکننده درمورد استقلال این است که برخلاف چندین بازی گذشته تعویض های استقلال دراین بازی مو’ثربود و نیمه مربیان را هم قلعه نویی موفق تر عمل کرد.

 

نکته پایانی:

 

استقلال نشان داد که برخلاف چندبازی گذشته می تواند هوادارانش را امیدوارنماید که دوران افتش بپایان رسیده  و امیدوارانه تر درلیگ قهرمانان و لیگ برتر به رقابت بپردازد هرچند که بازهم به امیرقلعه نویی هشدار میدهیم فکر عاجلی برای رفع مشکلات خط دفاعی استقلال نموده  و ازمیزان اشتباهات عناصردفاعی اش بکاهد... اکنون 30 بازی ازلیگ برتر گذشته است و اشتباهات مزبور توجیه پذیرنیست!.... اکنون هواداران می توانند انتظارات خود را از استقلال تعدیل نمایند زیرا برای آنها قهرمانی مهمتر از رکوردشکنی است ولی قادرنیستند بخاطر چنان اشتباهاتی عنوان قهرمانی تیم محبوب خودرا به تیمهای دیگری اهدانمایند که واقعا دراین فصل درحداستقلال نبوده اند ضمن اینکه شخص قلعه نویی هم طبیعتا بیش از همه نگران ازدست رفتن عنوانی است که صدرنشینی اش با خون دل خوردن وی و آبی پوشان و هواداران بدست آمده است...

 

استقلال سال 87 را با صدرنشینی به پایان رسانید تا به استقبال سال 88 بشتابد.

 

 به امید قهرمانی استقلال... انشاءالله.

/ 1 نظر / 7 بازدید
فرزاد

سلام به شما من از دو جهت خوشحالم 1 پیروزی تیم شهرم مس کرمان 2 نرسیدن پیروزی به مقام سومی موفق باشید در پناه حق